Edward Alexandr Crowley se narodil 12.září 1875 v Leamingtonu, hrabství Warwickshire. Jeho rodiče byli až fanaticky nábožensky založeni. Jeho silně autorativní otec zemřel, když mu bylo jedenáct let. Od té doby přestal být vzorným křesťanem a žákem. Matka ho nazvala Šelmou z Apokalypsy. Sám toto pojmenování přijal.
Přestěhovali se do Londýna ke strýci Tomu Bondovi, jež byl také silně nábožensky založen. To jen dopomohlo, že se Crowley stal rebelem. Věřil, že v každém duchovním se skrývá zvrácenec. V rodině se mu nikdy nedostalo pražádného citu. To se podepsalo i na jeho zdraví. Lékaři mu však doporučili pobyt na venkově, kde se dostal k horolezectví, jež se mu stalo druhou životní láskou, po magii.
Prošel několika školami. Však během studií na Trinity College v Cambridgi objevil svůj smysl života - stát se mágem. Jeho život se naplní hledáním "Skutečné vůle". Po dostudování provádí různé magické rituály, maluje a píše (dekadent; poezie, povídky, eseje, divadelní hry).
Snaží se začlenit do hermetického společenství Golden Down (Zlatý úsvit), jež spoluzakládal básník W.B.Yeats. Vůdcem byl výstřední vzdělanec Samuel Mathers. Crowley byl přijat 18. listopadu 1898. Hned se dere nahoru. Jeho láska i nenávist k Mathersovi ho žene dál. Nejdříve přijímá jeho ideje, záhy jimi však opovrhuje a přijímá učení svého nového "mistra" - Allena Benneta.
Díky experimentování s různými látkami (meskalin, kokain, heroin, hašiš,...) se z něho brzy stane narkoman. V roce 1900 ho Benner opouští, odjíždí na Cejlon, kde chce žít jako buddhistický mnich. I Crowley ojíždí z Londýna do Skotska. Svůj nový domov nachází v zámečku Boleskine House, který se brzy stane místem všemožných magických obřadů.
Po cestách po Mexiku, Hongkongu, Singapuru, Cejlonu, Indii se vrací do Pažíže. Obohacen o nové poznatky o východním mysticismu se snažil narušit strukturu Golden Down, což se mu také povedlo.
Vzal si Rose Kellyovou. Svatební noc se rozhodl strávit v královské komoře Cheopsovy pyramidy, a tak ihned po svatbě opouští Evropu, aby se společně se ženou vydával za Prince a Princeznu Čio Chán. 19.března 1904 během nočního rituálu se mu zjevil jeho "anděl strážný" Aiwase. Nadiktoval mu Knihu zákona, která obsahovala všechny základní doktriny a ideály jeho náboženství.
Narodila se mu dcera Nuit Ma Athanoor Hecate Sappho Jezebel Lilith. V té době pro svou ženu napsal obscénní román Snowdrops from Curate's Garden. Později pornografikcé pojednání o mysticismu The Scented Garden.
V roce 1906 mu umírá dcera na tyfus při zpáteční cestě do Evropy. Jeho žena trpí dipsomanií (alkoholovou demencí). Crowley zvyšuje svou dávku heroinu na mez únosnosti. Téměř nemají žádné peníze.
Roku 1907 založil magickou společnost Argenteum Astrum (Stříbrná hvězda). Vydává časopis The Equinox a ještě před první světovou válkou dokončuje své práce o vědě a magii - Kabalistický slovník, Vidina a hlas.
Při propuknutí první světové války byl zrovna ve švýcarských horách. Nejdříve se vrátil do Londýna, ale pak utekl do Spojených států. Po skončení války se seznámil s Leah Hirsigovou. V roce 1920 se s Leou a Ninettou (také milenkou) stěhuje do Cefalu na Sicílii a zakládá tam své opatství Thelema. Jeho obyvatelé - přátelé a příznivci - dodržovali přísný denní režim, což zahrnovalo kabalistickou modlitbu, rituální procesí k uctění slunce ráno i odpoledne a obřady sexuální magie večer. To vše směřovalo k dosažení "Velkého díla". V této době mu však umírá i jeho druhá dcera Paupee. Crowley propadl heroinu. Pak umírá na otravu krve i mladý muž Raoul Loveday, kterého adoptoval jako svého "magického syna". Tato záhadná smrt vyvolala skandál. Crowley byl vyhoštěn z Itálie, pak i z Francie. Útočiště nachází až v severní Africe, kde se roku 1923 pokusil abstinovat, což vydržel pouhé tři dny.
Začíná psát svojí autobiografii Zpovědi. Vydavatel W. Collins zařídil vydání jeho románu Deník drogového zloducha. Společnost odpověděla zhnusením a považovali Crowleye za "lidskou zrůdu". Vydavatel stáhl knihu z prodeje.
V roce 1928 dokončil jeho nejserióznější dílo Magie v teorii a praxi. Skoro nikdo si jí však nevšiml. V roce 1930 vydává Zpovědi, kterou však prodejci odmítají prodávat a nakonec ho tato kniha dovede až k soudu.
Během posledních patnácti let života postupně mizí z centra dění. Crowley umírá v hastingském penzionu 1. prosince 1947 na degeneraci srdečních svalů a chronickou bronchitidu.


Zpět