Tvorba
Allen Ginsberg
Irwin Allen Ginsberg byl nejmladší ze skupiny beatniků. Narodil se 3.června 1926 v Newarku v New Jersey v židovské rodině. Jeho otec Louis Ginsberg byl středoškolský učitel a básník. Jejich styl psaní byl sice až moc odlišný, ale i přesto byl Louis pro Allena jistým hnacím motorem, stejně jako i jeho matka. Naomi Levy Ginsbergová, ruská emigrantka levicového smýšlení brzy po svatbě začla trpět duševními poruchami. Její věčné pocity pronásledování různými špióny ji dostaly do psychiatrických léčeben. Na její počest později napsal Allen báseň Kadiš, která se stala velkou výpovědí a vzpomínkou na ni.
Po dokončení střední školy v Patersonu odešel Allen na Kolumbijskou univerzitu, kde chtěl studovat práva, ale postupně se přeorientoval na studium anglistiky. Zde na univerzitě se i poprvé setkal s Kerouacem, Burroughsem a dalšími budoucími beatníky. Jednou byl na rok z univerzity vyloučen, když psal obscénní výroky na okna kolejního pokoje, ale roku 1948 získal bakalářský titul. Během studia se potýkal s problémy přijetí své vlastní homosexuality. Allen navazoval kontakty jak s muži, tak i s ženami. Zamiloval se i do živelného Neala Cassadyho, který ho však odmítl, což ho dlouhodobě poznamenalo. O pár let později se seznámil s Peterem Orlovským, který se stal jeho celoživotním partnerem v oblastni intimní, ale i duchovní a umělecké.
7.října 1955 připravil Kenneth Rexroth v Six Gallery v San Francisku čtení "šesti andělů na jednom jevišti" (Ginsberg, Lamantia, McClure, Whalen, Snyder a Kerouac-ke čtení se nakonec neodhodlal, ale pomáhal vytvořit příjemnou atmosféru a povzbuzoval recitátory). Allen se zde představil se svou novou básní Kvílení a během tohoto jediného večera vystoupal k nebi a stal se hvězdou. O rok později byla tato báseň s dalšími vydána v nakladatelství City Lights Lawrence Ferlinghettiho, který byl následně obviněn z šíření "nemravné litertury". Později byl osvobozen.
Allen hodně cestoval po Americe - severní i jižní, po Evropě, ale i Asii. Po vyhoštění z Kuby kvůli kritice vládních úřadů navštívil i Prahu, kde se sešel se svým přítelem Josefem Škvoreckým a na 1.máje byl zvolem desítkami tisíc studentů králem majálesu. Stal se velkým vzorem pro mladé lidi v době nesvobody, což se však nelíbilo komunistickým představitelům. Allen byl neustále sledován tajnou policií a následně vyhoštěn ze země. Po pádu komunismu naši zemi ještě párkrát navštívil, aby se zúčastnil ještě několika čtení.
Allen psal básně až do své smrti, která ho doběhla 5.dubna 1997. Zemřel na následky rakoviny jater ve svém newyorském bytě v přítomnosti svých přátel.