Tvorba
Jimi Hendrix
Jimi Hendrix, celým jménem James Marshall Hendrix, se narodil 27.11. 1942 v Seattlu do rodiny černocha a indiánky-Čerokézky.
Již odmala ho fascinovala hudba a svou rodinou byl velmi podporován. Brzy se naučil hrát na kytaru - držel ji jako levák, i když struny měl natažené pro praváky. V této době hrál převážně blues. Již v patnácti letech si založil svou vlastní kapelu.
Během vojenské služby se setkal s baskytaristou Billy Coxem. Po ukončení služby spolupracoval např. s B.B. Kingem, Isley Brothers a dalšími. Usazuje se v New Yorku, kde také spolupracuje se soulovým zpěvákem Curtisem Knightem. V roce 1965 zakládá kapelu Jimi James & Blue Flames. Brzy ho objevil manažer Chas Chandler, baskytarista Animals. Jimi s ním společně odjíždí do Londýna, kde v listopadu 1966 vzniká nová kapela Jimi Hendrix Experience (Mitch Michell - bicí, Noel Redding - baskytara). Měli spolu odehrát jenom týdenní turné po Francii, jejich první vystoupení se odehrálo v Pařížské Olympii, ale skupina vydržela déle. Mitchell s Reddingem se brzy přizpůsobili Jimiho divokosti.
V roce 1967 vychází jejich první singl Hey Joe. Vydávají se na turné po Anglii a následují další singly - Purple Haze a Wind Cries Mary. Téhož roku vyšlo i jejich první album Are You Experienced?. Následují alba Axis: Bold As Love a Electric Ladyland.
Přišel čas, aby se snažili prorazit i v Americe. Vystoupili na Pop festivalu v Monterey, kde Jimi všechny uchvátil svými neuvěřitelnými kousky. Jimi se dostal na vrchol své kariéry, kde však ztratil svou rovnováhu. Čím dál víc propadával alkoholu a drogám. Ve skupině se objevili neshody - nejen profesionální, ale i osobní. Noel byl proto brzy nahrazen Billy Coxem. V novém složení a pod novým jménem Gypsy Sun&Rainbows se zúčastnili koncertu ve Woodstocku, kde s nimi ještě hrál Jimi Sultana, Jerry Velez (oba dva perkuse) a Lary Lee (doprovodná kytara).
Po koncertu odešel ze skupiny i Mitch, kterého zastoupil Buddy Miles. Nová formace si nechala říkat Band of Gypsys a vydali nové album Hendrix - Band of Gypsys. Tato kapela neměla však dlouhého trvání. V lednu 1970 hráli v Madison Square Garden, kde byl Jimi vypískán, když odhodil kytaru, protože to nezvládal. Manažer vyhazuje Buddyho a ke skupině se opět vrací Mitch. V létě téhož roku hrají na posledním velkém festivalu Isle of Wight.
17.září 1970 se Jimi vrátil do Londýna, kde se potkal se svojí přítelkyní Monikou Dannemann. Po dlouhém probděnném večeru se spolu vrátí do jejího bytu, kde si spolu ještě dlouho povídali. Jimi se cítil být přese všechno spokojený a šťastný. Následující den se Jimi už neprobudí. Pozvracel se ve spánku, jeho srdce však ještě bilo a pravidelně dýchal. Monika si všimla prázdé lahvičky od prášku na spaní a zavolala sanitku. Jimi umírá 18.září 1970 v nemocinici ve věku 27 let.
Bylo zde mnoho spekulací, zda to byla nešťastná náhoda či sebevražda. Druhou alternativu vyvrátil sám ošetřující lékař.