Tvorba
Robert Mapplethorpe
Narodil se v roce 1946. Své krásné a pokojné dětství strávil na Long Island se svými pěti sourozenci.
Získal B.F.A na Pratt Institute of Art v Brooklynu. V této době ještě nefotil, ale tvořil koláže z různých fotografií vytržených z časopisů a knih. Později začal fotit. Nepovažoval se za fotografa, ale chtěl použít vlastních fotografií pro jeho umělecké práce.
První fotografie byla jeho vlastní autoportrét. Patti Smith mu byla modelem pro jeho první sérii portrétů. Dále spolupracovali na filmu Still Moving a v roce 1978 měli společnou výstavu svých děl v Robert Miller Gallery.
Během poloviny 70. let začal více fotit. Fotografoval okruhu svých přátel a známých, různých umělců, spisovatelů, hvězd pornografických filmů a členů S&M Underground. V roce 1977 vystavoval fotografie homosexuálů během pohlavního styku nebo se sadomasochistickými pomůckami. Některé z těcho fotografií byly šokující pro svůj obsah, ale krásné ve svém zpracování, zachycení. Později v roce 1988 řekl v ARTnews: "Nemám rád to zvláštní slovo "šokující". Hledám něco něčekaného, nepředvídaného. Hledám věci, které jsem nikdy předtím neviděl... Nacházel jsem se v pozici, abych udělal tyto fotografie. Cítil jsem povinnost udělat je."

Začátkem 80. let se jeho fotografie začly posouvat směrem k vytříbenosti subjektů a dával důraz na klasické formální kráse. V této době se zaměřil na akty mužů a žen, květiny a na formální portréty umělců a celebrit. Zkoumal nové polygrafické techniky a byl znám pro své experimenty s osvětlováním a barvou.
Jeho fotografie ho dostaly mezi nejlepší umělce dvacátého století.
V roce 1987 založil Robert Mapplethorpe Foundation, organizaci, která má podporovat fotografy a muzea, která vystavují fotografické práce, a aby financovala lékařský výzkum a finanční projekty v boji proti AIDS, proti nemoci, která v roce 1989 ukončila jeho život.