Tvorba
Peter Orlovsky
Peter Orlovsky se narodil 8. července roku 1933 na Lower East Side v New Yorku jako jedno z pěti dětí Olega a Katherin Orlovských.
Když byl ještě malý, jeho rodiče se rozešli kvůli otcově alkoholismu. Peter se odstěhoval do Queens se svoji matkou a sourozenci. Kvůli finančním problémům odešel ze školy a živil se různými pracemi.
Poté, co nastoupil do Creedmore State Mental Hospital v New Yorku jako nemocniční sluha, měl možnost dokončit si své vzdělání.
V roce 1953 byl odveden do armády kvůli válce v Korei. Pro své nevyzpytatelné chování a jasné antimilitantní chování ve výcvikovém táboře, nařídil armádní psychiatr jeho převod. Zbytek vojenské služby sloužil jako zdravotník v sanfranciské nemocnici.
Po propuštění z armády se Peter přistěhoval k malíři Robertu LaVigne do San Franciska. Byl jeho modelem i společníkem. LaVigne ho seznámil s Allenem Ginsbergem. Brzy po jejich prvním setkání se stali milenci a nastěhovali se k sobě. Mimo nějaký čas odloučení spolu zůstali až do Ginsbergovi smrti v roce 1997.
Před setkáním s Ginsbergem se pokoušel psát básně, ale neúspěšně. Díky povzbuzování Ginsberga začal v roce 1957 znovu. V této době spolu žili v Paříži. Neustále s sebou nosil malý zápisník, do kterého si zapisoval všechny své zkušenosti, sny a impresionistické obrazy.
Orlovský také hodně cestoval a to jak s Ginsbergem, tak i bez něj. Cestoval po středním východu, severní Africe, Indii a Evropě. Často však své cesty brzy ukončil pro jeho krásný, křehký vztah se svými bratry Julianem a Lafcadiem nutící ho vrátit se zpět do New Yorku.
Během 70. let Peter strávil mnoho času na farmě v Cherry Valley, kde psal, poslouchal hudbu, pěstoval vlastní potraviny a promlouval s přírodou. V roce 1974 začal učit kurzy nazvané "Poetry for Dumb Students" na fakultě Jack Kerouac School of Disembodied Poetics v Boulder v Colorédu.
Orlovsky podporoval mnoho společenských a politických protestů, účastnil se antinukleární demonstrace. Spolupracoval s organizací pro marihuanu a byl členem ligy pro sexuální svobodu. Orlovsky a Ginsberg otevřeně mluvili o svém vztahu a to prohloubilo podvědomí o homosexualitě v Americe.


přeloženo ze stránek http://www.rooknet.com/beatpage/writers/orlovsky.html