Tvorba
Patti Smith
Na tento svět přišla Patricie Lee Smith 30. prosince léta páně 1946. Rodištěm bylo Chicago.
Jako dítě byla silně ovlivněna svým sečtělým otcem a matkou, která jí zpívala a vyhrávala hudbu z gramofónu. Vzhledem k tomu, že otec byl věčně ponořen do svých knih, či do práce, trávila svá dětská léta v přítomnosti matky, která jí seznámila s mnohými jedinečnostmi hudebního světa. Měla několik sourozenců.
Kolem šestého roku jejího života se přestěhovala spolu s celou rodinou do přístavního města Philadelfia, kde se začala kamarádit s kluky, vedla dokonce jeden takový "klučičí gang", co se míchal do kdejaké pouliční rvačky. "Trpěla" silnými halucinacemi, které doprovázely její onemocnění a také představivostí. Její úzký, avšak "rovnoprávný" vztah k mužskému pohlaví, způsobil, že si často neuvědomovala, že je od kluků až tolik odlišná. Byla jejich důvěrnicí, ne objektem (či subjektem?) lásky.
Objevila Boba Dylana, později Rolling Stones, do kterých se zamilovala. Začala se zajímat o umění jako takové, a rozhodla se, že se stane umělkyní. Že se stane vidoucí. - Silně jí ovlivnila poezie Jeana Arthura Rimbauda. Velice milovala životy "slavných".
Na sklonku šedesátých let si usmyslila, že nejlepší cesta, jak se stát umělkyní, je stát se milenkou umělce. A tak se vydala do New Yorku, povzbuzena výstavou, na které poprvé viděla Andyho Warhola a "hvězdy" jeho Továrny. Když hledala svého kamaráda, omylem zaklepala na "nesprávné" dveře. Otevřel jí Robert Mapplethorpe, student umění a fotograf. Pocítili oboustrannou náklonnost, energii přelévající se z "těla do těla". Duši komunikující s duší.
Patti Smith se svou skupinou Na počátku sedmdesátých let (dvacátého století) Patti četla na prestižním St Mark´s Church Poetry Project, po boku Gerarda Malangy (stoupence Andyho). Projekt zakládala Anne Waldmanová, beatnická básnířka, duševní manželka Allena Ginsberga. Hlavní hvězdou večera měl být Gerard, ale jak nastoupila Patti ke svému dvacetiminutovému vystoupení, všechny ohromila. Četla své básně s jistotou, přesnou artikulací, stylem, který připomínal věštbu jakéhosi nadpozemského proroka. Doplňoval jí Lenny Kay na elektrickou kytaru (později Patti následoval a založil s ní Patti Smith Group). Pattiina první básnická sbírka Seventh Heaven je považována vůbec za její nejpůsobivější a nejemotivnější, atd. Ohlížela se však po něčem jiném.
Věděla, že kdyby žil Jean Arthur Rimbaud, vrhl by se na muziku. A tak začala spolu s Lennym Kayem, Richardem Sohlem (na varhany) a Ivanem Králem (na basovou kytaru) komponovat písně.
První album Horses, pocházející z poloviny sedmdesátých let, zaznamenalo nebývalý úspěch. Všichni byli zaskočeni. Z obalu desky vás doslova zasáhne Pattiina image havranního floutka v bílé košili, s černou kravatou, s kalhotami a sakem přehozeným přes rameno. Písně jsou vlastně Pattiinou počáteční poesií. Jedná se o život Arthura Rimbauda, o předělávku Van Morrisona - "Gloria", poctu mrtvému Jimi Hendrixovi, atd. Nekonečné desetiminutové skladby střídají rytmy reggae, dojemná piána, rockandrollové smrště, ale hlavně Pattiin zpěv, hlas mířící až k srdci, k duši člověka, co cítí. Následovali desky Radio Ethiopia (věnováno Etiopii), Easter, Wave. Wave uzavírá sedmdesátá léta tvorby Patti Smith, kdy se rozhodla vzít si za manžela hudebníka MC5 Fredericka Smitha.
Nastal pro ní život matky. Narodil se jí syn. Začala hrát a komponovat až koncem osmdesátých let.
S Frederickem složila "nesmrtelnou píseň" People Have The Power, která se nachází na desce Dream of Life. Patti Smith a William S. Burroughs Poté přišly rychle po sobě dvě rány. Zemřel jí manžel Fred, a nedlouho nato i milovaný syn. Také její "první přítel" Robert Mapplethorpe, který se stal "z trucu kvůli Patti" homosexuálem, zemřel. Na AIDS. Patti mu věnovala milou sbírečku vzpomínkových básní pod názvem Coral Sea (Korálové moře). Ale otřepala se a v devadesátých letech (to také zemřel Sohl, harmonista, a Patti se rozhodla, že již více nebude koncertovat s jiným ) vydala alba Gone Again, Peace and Noise (věnováno zesnulému Ginsbergovi a Burroughsovi, který byl Pattiin duchovní spřízněnec) a v roce 2000 Gung Ho.

V roce 2001 navštívila se svou skupinou i Prahu.

sepsal Lukáš