Tvorba
Andy Warhol
Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 ve Forest City v Pennsylvanii. Jeho otec, Ondřej Warhol byl stavební dělník a emigrant z Československa, který si vzal Julii. Přestěhovali se do Pittsburghu, kde Andy studoval na Schenley High School. Po ukončení tohoto studia se zapsal na Carnegieho Institut Technologie (dnes Carnegie-Mellonova Universita), kde se seznámil s Phillipem Pearlsteinem.
Po ukončení školy v roce 1949 se Warhol s Pearlsteinem stěhují do New Yorku. Střídají několik bytů na Manhattanu. Nakonec zůstali v East 75th Street. V New Yorku se Warhol seznamuje s Tinou Fredericksovou, uměleckou redaktorkou časopisu Glamour, která ho zaměstnává jako malíře reklam. Warhol maluje i pro časopisy Success is a Job, Vogue a Harper's Bazaar. Někdy maluje obaly knih, sváteční přáníčka.
Jeho první výstava proběhla v roce 1952 v newyorské Hugo Gallery za pomoci jeho agenta Fritzieho Millera. Vystavoval kresby k příběhům Trumana Capota.
V letech 1953 až 1955 pracuje s divadelní skupinou na Lower East Side a navrhuje kulisy. Vydává několik knih (např. Dvacet pět koček jménem Sam, Jedna modrá kočička). V roce 1956 se vydává na cestu kolem světa s Charlesem Lisanbym, návrhářem televizních setů. Ještě v dubnu téhož roku se účastní skupinové výstavy Recent Drawings USA v Muzeu moderního umění v New Yorku.
V roce 1960 začíná malovat jeho první oficiální obrazy, které jsou inspirovány komiksy - Dickem Tracym, Pepkem námořníkem a Supermanem. O rok později navrhuje výlohu firmy Lord & Taylor na téma Dicka Tracyho. O Warhola se začínají zajímat i velké galerie, např. galerie Sidney Janis v New Yorku, kde se koná první významná výstava pop artu - The New Realists. Zde se poprvé objevily Warholovy Campbellovy polévky a série Dolarových bankovek. Na výstavě ve Stable Gallery pořádané Elanor Wardovou se Warhol stává naprostou senzací.
Andy Warhol V roce 1965 se setkává skupinou The Velvet Underground. Warhol byl producentem jejich prvního alba. Warhol s Velvet Underground spolupracoval na The Exploding Plastic Inevitable, multimediální show s premiérou na jaře roku 1966 v Domu, starém Polském Národním domě na St. Mark's Place. Na pódiu byli členové skupiny v čele s Gerardem Manlangou v černém koženém hávu. Na stěnách místnosti bylo možno shlédnout Warholovy filmy a na pódium se soustředila barevná světla reflektorů.
V létě 1966 se jeho film Chelsea Girls stává prvním undergroundovým filmem v komerčních kinech. Na výstavě Expo 67 v Montrealu Warhol vystavuje šest autoportrétů a v srpnu téhož roku přednáší na různých kalifornských univerzitách.
3. června 1968 je Warhol postřelen Valerií Solanisovou, ultra-radikálkou a častou účastnicí Warholových dýchánků. Solanisová byla zakladatelkou SCUM (Society for Cutting Up Men). Warhol se po dvou měsících strávených v nemocnici vrací do veřejného života.
V 70. a 80. letech byl Warhol už opravdovou hvězdou. Svého vlivu často využíval k podpoře mladých umělců. Začal vydávat časopis Interview a psal divadelních her - hra Vepřové měla premiéru v Round House Theatre v Londýně. V této době maloval hlavně portréty celebrit a série obrazů Opaky, Retrospektivy a Stíny, později Mýty, Ohrožené živočišné druhy a Reklamy.
Andy Warhol umřel 22.dubna roku 1987 na komplikace po operaci žlučníku.